شما اینجا هستید   |

    اطلاعیه : طرح خادمان نوآوری از زبان مدیر عالی حرم مطهر

مدیر عالی حرم مطهر رضوی جزئیات طرح « خادمان نوآوری» راتشریح کرد

(۱۳۹۹-۱۱-۲۰)

 

ایسنا/خراسان رضوی مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری مدیریت عالی حرم مطهر رضوی، این آستان نورانی به مرکز خلاقیت، نوآوری و حمایت از ایده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل می‌شود.

محمدمهدی برادران جزئیات این برنامه‌ها را تشریح کرد و گفت: یکی از القاب شاخص و مهم حضرت رضا(ع)،

«عالم آل محمد(ص)» است و بر همین مبنا، ما نیز اساس کار خودمان در مدیریت این مجموعه را بر علم‌گرایی پایه‌گذاری کرده‌ایم.

 

در همین راستا تلاش خواهیم کرد حرم مطهر این امام رئوف(ع) هم در راستای حرکت در مسیر علم‌گرایی و حمایت از نوآوری، پیشگام باشد و نه تنها در مشهد و ایران بلکه در کل جهان، به نام یک مرکز نوآوری و حامی فعالیت‌های نوآورانه دانش‌بنیان شناخته شود.

برادران تصریح کرد: این طرح با تعامل و مشارکت خادمان و خادم‌یاران علمی حرم مطهر رضوی اجرایی خواهد شد و طی آن تلاش خواهیم کرد از علم و فناوری روز دنیا برای ارائه خدمات بهتر در حوزه زیارت و رفع نیازهای پژوهشی حرم مطهر استفاده کنیم.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی با اشاره به ایجاد دو بستر برای مشارکت فناوران در این زمینه گفت: یک بستر، دعوت از نخبگان علمی است که توسط مرکز نوآوری مدیریت عالی حرم مطهر انجام می‌شود تا از ظرفیت‌های علمی این عزیزان برای یافتن راهکارهای علمی شبکه مسائل موجود استفاده کنیم. بستر دیگر که فرصت مشارکت همگانی در آن وجود دارد، امکان ثبت نام در سامانه خادمیاری و انتخاب «کشیک های نوآوری» است که فناوران و صاحبان علم می‌توانند از این طریق فرصت حضور در حرم مطهر و شرکت در حلقه‌های علم و فناوری را داشته باشند. در این زمینه با پیش‌بینی ۴۰ حوزه متفاوت برای نوآوری، ۸ سبد موضوعی در قالب ۸ کشیک نوآوری طراحی شده است.

به گفته برادران، در این کشیک‌ها، شبکه مسائل طراحی و پس از بررسی عمقی، با استفاده از ظرفیت همه نخبگان داخلی و خارجی، برای حل آن هم‌اندیشی خواهد شد.

وی افزود: به عنوان مثال، یکی از مسائل مطرح شده در این شبکه، این بود که در شرایط اعمال محدودیت‌های کرونایی، ما چگونه می‌توانیم با استفاده از هوش مصنوعی، به طور لحظه‌ای و برخط، تعداد زائران حاضر در هر یک از صحن‌ها و فاصله اجتماعی بین آن‌ها را رصد کنیم یا اینکه به دنبال استفاده از فناوری‌های نوین برای پیشگیری از گم شدن کودکان خردسال در حرم مطهر بودیم که مثلا شاید یک راه این باشد که فاصله کودک با مادر یا پدرش کنترل شود و در صورت زیاد شدن این فاصله، پیام هشدار برای والدینش ارسال شود.

وی افزود: هوشمند شدن نحوه توزیع غذای حضرت، امکان شستشوی گنبد و گلدسته‌ها به کمک روبات‌ها و بسیاری از ایده فناورانه دیگر هم در این حوزه وجود دارد که به کمک خادمان نوآوری برای پرورش این ایده‌ها تلاش خواهیم کرد. ضمن آنکه این شبکه مسائل محدود نخواهد بود و همه علاقه‌مندان از سراسر جهان می‌توانند برای تکمیل آن، پشنهادهای خود را به مدیریت عالی حرم مطهر ارائه کنند.

به گزارش آستان نیوز مدیر عالی حرم مطهر رضوی افزود: علاوه بر دعوت شدگان و ثبت نام کنندگان، فرصت مشارکت همگان برای طرح ایده یا ارائه راه حل علمی وجود دارد و هر فرد یا هر شرکت دانش‌بنیان در هر کجای کشور و جهان می‌تواند در این خدمت سهیم باشد. علاوه بر آن، ممکن است افرادی بدون مشارکت در این طرح، فقط استفاده کننده از ایده‌های ارائه شده در این مرکز باشند که آن هم برای ما ارزشمند است و همین که بدانند از محصول و ایده فناورانه تولید شده در حرم مطهر رضوی بهره‌مند شده‌اند، هدف اصلی ما محقق شده است.

به اشتراک بگذارید : | | |